Türkiye Araç Kiralama Pazarında Yeni Bir Rekabetçi : GreenMotion Rent A Car

Orijini İngiltere olan GreenMotion rent a car markası  Türkiye pazarına franchise olarak giriş yaptı. Türkiye’de uzun ve kısa süreli kiralama yapan daha çok ikame tedarikçisi olarak bilinen Metal Oto, GreenMotion Türkiye franchise haklarını alarak bu markanın temsilini yürütecek.
 
Halihazırda bir kiralama alt yapısı bulunan Metal Oto için GreenMotion şubelerini hızlıca açmak çok zor olmadı. İstanbul, Ankara, Antalya gibi major şehirlerinde hizmetlerini başlatmış. Yakın zamanda Bodrum, Dalaman, Samsun ve Trabzon havalimanlarında da  hizmet verebileceklerini web sitelerinde bulundurdukları şube bilgileri sayfasından anlayabiliyoruz.
 
 
Sektörün bu yeni üyesi bir farklılık getirecek mi?
 
GreenMotion Car and Van Rental İngiltere ve dolayısıyla avrupa da adından da anlaşılacağı üzerine çevre dostu, karbondioksit salınımını azaltan filo yapısı ve araç çeşitliliğiyle fark yaratmaya çalışıyor. Web sitelerine girip London alış araç sorguladığımızda bu anlamda ciddi bir filo farklılığı göremiyoruz. Diğer kiralama firmalarından farklı olarak hybrid araçların yanı sıra araç özelliklerini belirtirken karbondioksit salınım değerlerini de belirtmişler. Farkındalık anlamında pozitif bir hareket.  
 
Türkiye filosuna baktığımızda aynı şekilde araçların karbondioksit salınım değerlerini belirtmişler ancak filolarında hybrid ya da elektrikli bir araç göremedim. Bu açıdan diğer kiralama firmaları ile arasında bir fark görünmüyor.
 
Fiyatlandırma yapısına baktığımızda yurt dışı kanallardan sorgulanınca low cost (ucuz fiyat) stratejisi ile başladığı anlaşılıyor.
 
Kendi web sitesinde sunulan fiyatlar da aynı şekilde gayet rekabetçi.
 
Sektöre yeni bir değer geldiğini düşünüyorum. Başarılar dileriz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir