Ticari Araç Kiralama Serbest Oldu!

2009 da getirilen düzenlemeyle ticari araçların kiralanması yasaklanmıştı. Yaklaşık 10 yıldır ticari araç kiralama yapan operasyonel kiralama firmaları ve ticari araç kiralayan işletmeler bu durumun getirdiği olumsuzluklardan ciddi anlamda etkilenmişti.
31 Aralık 2018’de Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde belirtilen bazı yetki belgesi sahiplerinin uzun süreli kiralama yöntemiyle ticari araç edinmeleri mümkün kılındı.
Uzun süreli kiralama yöntemiyle ticari araç temin etmesine izin verilen işletmeler, artık, yüksek finansman maliyetlerinden ve ikinci el riski gibi yüklerden etkilenmeksizin araç edinebilecekler. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler bu fırsattan yararlanarak hafif ticari araç satın almak zorunda kalmayacaklarından, zaten kısıtlı olan öz kaynaklarını mümkün olan en etkin ve verimli şekilde temel faaliyetlerine aktarabilme imkânına kavuşacaklar. Ayrıca yapılan düzenleme, önemli bir ticari araç üssü konumunda bulunan ülkemizin üretimine pozitif ivme kazandırırken, sektörümüzün büyümesine de önemli oranda katkıda bulunacak.
2018 yılının özellikle ikinci yarısında Türk Lirası’nın ABD Doları ve Euro karşısındaki önemli değer kaybı, tırmanan enflasyon, para piyasalarında yaşanan sıkışıklık ve yükselen kredi faiz oranları ticari hayatı olumsuz yönde etkiledi. Yaz aylarında başlayan likidite sıkıntısı, ülke ekonomisinde daralmaya neden oldu. Bu olumsuzluklardan en çok etkilenen sektörlerden biri de araç kiralama sektörü idi.
Yeni düzenlemeyle birlikte halihazırda yaşanan likidite sorunu karşısında özellikle ticari araç ile çalışan işletmeler bu araçları satın almak zorunda kalmadan kiralama yoluyla temin edebilecekler.
Ticari araç kiralamaya verilen bu izinle birlikte operasyonel kiralama tarafına bir hareketlilik getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir