Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç kiralama dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde başlı başına bir sektör haline geldi. Türkiye’de de 2005 yılından itibaren hızla yaygınlaşmaya başladı ve henüz tam olarak sektör olmasa da otomotiv sektörünün altında önemli bir yere geldi.

Kiralama taleplerini ”kısa süreli ya da günlük kiralama” olarak tanımlanan 1 günden 12 aya kadar olan talepleri karşılayan ya da ”uzun dönem kiralama , operasyonel kiralama ya da filo kiralama” şeklinde adlandırılan kiralama şekilleriyle karşılayan birçok firma pazarda yerini aldı. Böylece ihtiyacınıza uygun birçok alternatif arasından tercih yapma şansını elde edebiliyorsunuz.

Peki araç kiralama ihtiyacınız ortaya çıktı ve alternatifler arasından bir tercih yapmak istiyorsunuz ve o kilit soru kafanıza takıldı ” araba kiralarken nelere dikkat etmeliyim?”

Araba Kiralarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Güvenilirlik;

Kiralık ya da sahibi olduğunuz araçla trafiğe çıktığınız her durumda aslında risk almış oluyorsunuz. Bu riski en aza indirgemek için öncelikle güvenilir bir firmadan araç kiralamalısınız. Bu noktada kurumsal hizmet veren uluslararası markaların Türkiye Franchise’ı olan ya da tamamen kendi markasını oluşturmuş özellikle havalimanlarında şubeleşmiş birçok firma mevcuttur. Bunların başında Avis, Enterprise, Garenta, Budget, Europcar, Hertz, Goldcar gibi markaları sayabiliriz.

Kiralama Koşulları;

Genel olarak şubeleşmiş kurumsal firmaların kiralama koşulları birbirine benzerdir. Kiralama koşullardan kastımız fiyata dahil ve ekstra hizmet detayları, sigorta detayları, yol yardım hizmetleri gibi seyahat süresince veya sonlandıktan sonra alınan hizmetin içeriğini dolduran konulardır.

Sigortalar;

Genel olarak tüm firmalarda ihtiyari mali mesuliyet sigortası, kayıp-çalıntı sigortası, hasar sorumluluk (kasko) fiyata dahil olarak verilir. Buradaki kritik nokta kaza/arıza durumunda kiracıya yüklenen sorumluluklar arasındaki farklardır. Bir firmada kaza yaptığınızda sizden  istediği kaza tespit tutanağı, alkol raporunu temin ettiğinizde kusur oranına bakmadan onarımla ilgili size sorumluluk yüklemezken, diğer bir firmada sürücü kusurlu olsun ya da olmasın belli bir tutara kadar (excess) bedel ödemek durumunda olmanız gibi.

Fiyat;

Araç kiralama fiyatları dönemsel olarak, gün sayısına göre, araç grubuna göre, rezervasyonun yapıldığı bölge ve kanala göre oldukça değişkendir. Birçok firma dinamik fiyatlandırma politikası uygular (uçak bileti mantığı). En iyi fiyatı yakalayabilmek için broker diye tabir edilen aracı satış sitelerinden incelemek genel geçer bir adımdır. Sonrasında bu firmaların kendi web sitelerinden, mobil uygulamalarından, çağrı merkezlerinden işbirliği ve kampanya araştırması yaparak ilerlemek en mantıklısıdır.

Araç Türü;

Yapacak olduğunuz seyahatin türüne göre (kişi sayısı, yapılacak km, yaz/kış koşulları, vites seçeneği vb.) uygun grupta araç seçmek önemlidir. Örneğin, benzinli araçların kiralama fiyatları dizel araçlara göre daha düşüktür. Yapacağınız km’ye göre benzinli kiralamak daha ekonomik olabilir. Bu arada büyük filoya sahip birçok kurumsal firma size marka/model hatta renk garantisi vermez. Aracın boyutuna, vites türüne, yakıt türüne vb göre araç grubu rezervasyonu yaparsınız ve teslim almaya gittiğinizde bu gruptan uygun olan araç verilir. aynı grupta araç yok ise ücretsiz bir üst gruptan araç temin edilir 🙂

Aracı teslim alma/etme;

Bu aşamada kiralama ofisinde detaylı bilgi alıp işlemleri yaptıktan sonra araç başı kontrolde aracın iç ve dış kısmının çalışan ile birlikte kontrolü (mümkünse fotoğraflayın), yakıt durumunun kontrolü, aracın kondisyonunun iyi olması (bunu bir bakışta anlamazsınız ancak aracın km’si ve model yılı ipucu olabilir), araç içerisinde ve bagajda verilen ekipmanların kontrolü iade esnasında stres yaşamamanız açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir