Günlük Araç Kiralamada Bayram Tatili Fiyaskosu

Günlük Araç Kiralama Firmaları Bayram Tatilinde Beklediği Doluluğu Sağlayamadı

Ramazan bayramı tatilinin 9 gün olmasıyla birlikte tatil döneminde talebin yüksek olacağı beklentisi boşa çıktı.
Firmalar tatil döneminde iç talebin yüksek olacağını düşünerek yurt dışı broker kanallarında da fiyatlarını yüksek tutmuştu.
İç pazarda ise öncelikle gün sınırı getiren kurumsal günlük kiralama firmaları tatil dönemi yaklaştıkça önce gün sınırını kaldırdı doluluk oranı değişmeyince fiyatlarını aşağıya çekmeye başladılar.
Özellikle kurumsal firmaların bu hataya düşmesi ve uzun süre ısrar etmesi bayram tatili dönemini düşük dolulukla geçirmelerine sebep olacak. Bu kadar büyük firmaların tabiri caizse dereyi görmeden paçaları sıvamaları anlaşılır bir durum değil maalesef.
Henüz okulların tatil olmaması, talebin büyük kısmını sağlayan İstanbul müşterilerinin tatile çıkmak için seçimleri de beklemesi iç talebin düşük seviyede kalmasını tetikledi. Zaten düşük olan talebe karşılık Avis, Budget, Enterprise, Garenta gibi firmaların işbirlikleri ve indirimlerle bile en ekonomik segmentte araca günlük 240-260TL aralığında fiyat belirlemeleri tatil döneminde araç kiralama taleplerinin rezervasyona dönüşmesine engel oldu.
Planlama ve fiyatlandırma konusunda bu başarılı operasyonu sağlayan kurumsal firmalarımızı tebrik etmek gerekir. 
Sanırım son yılların en az doluluğa sahip bayram tatili olacak bu firmalar için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir