Günlük Araç Kiralamada 2019 Yaz Sezonu…

Kısa süreli (günlük) araç kiralama firmaları 2019 yılında yaşanan ekonomik daralmanın ardından öncelikle ramazan bayramı tatilinde düşük kapasitede kalmanın şokunu yaşamıştı. Ardından haziran ayı ikinci yarısı beklenenin çok altında geçti. Temmuz ayının ikinci haftasıyla birlikte artan talep ile nihayet yüksek kapasitelere çıkıldı. Yaz sezonunda araç kiralamada önemli paya sahip olan yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın yaz tatillerini kurban bayramı tatili ile kesiştirmesiyle kurban bayramı döneminde günlük kiralama tatilinde görülmemiş fiyatlara araçlar kiralandı. Fakat bu mutlu tablo 16 ağustos tarihi itibariyle adeta sonbaharın erken gelmesine, otopark ve araç stok alanlarının dolup taşmasına sebep oldu. Şimdi filo adetlerini geçtiğimiz yıl ve bu yılın ilk aylarında yaşananlardan ders almayıp şişirdikçe şişiren firmalar, apar topar ikinci ele araç çekmeye başladı.
 
Peki yılın kalan dört ayında ne yaşanacak?
Şimdi bu çok büyük filo adetlerine ulaşan firmalar aynı hızda araçlarını ikinci ele devir edemeyecek.
Bunun ilk sebebi; araçların özellikle Ege, Akdeniz ve Anadolu’dan satış sahalarına ve İstanbul’a sevk edilmeleri için yeterli taşıma ağı yok. Tır şirketleri önceki yıllarda Anadolu’da bulunan otomobil bayilerine yeni araçları taşıdıktan sonra İstanbul dönüşünde kiralama firmalarının araçlarını taşırdı. Şimdi bayilere sıfır araç gelmiyor dolayısıyla tır hareketliliği yok.
İkincisi; çekilen araçlar geçtiğimiz yıllardaki hız ve fiyatlarla satılamayacak. Piyasada ikinci el arz fazlası oluşacak ve finans desteği ihtiyacı olan firmalar araçları istediği rakamlardan nakde çeviremeyecek.
Sonbahar kış dönemi kısa süreli kiralama firmaları için ciddi daralmalara davetiye çıkaracaktır. Düşük sezonda yurt içi müşteri oranı da ekonomik kriz sebebiyle oldukça geride seyredecektir. Enflasyon oranlarının %25′ ler de olduğu bu dönemde bile günlük araç kiralama fiyatları 5 yıl öncesinin bile gerisinde kalacaktır.
 
Sonuç olarak sadece 30-35 gün süren yüksek talep dönemi için bu kadar büyük filo adetlerine çıkma hırsının cezası büyük olacaktır.
Bu arada bir tüyo kısa süreli kiralama firmaları için bu dönemde uzun dönem kiralama yapan firmaların parkında bulunan leasing araçları rent to rent almak krizi hafifletebilir. Ne demişlerdi  ”winter is coming”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir