Araç kiralarken kredi kartı şartı neden var?⁩

Aslında 2017 yılına kadar kredi kartı ile ödeme  sadece kurumsal firmaların kendi prosedürlerine uygun olarak istediği bir şarttı. 2017 getirilen bir zorunluluk ile kısa süreli araç kiralamalarında firmaların ödemeleri mutlaka kredi ve benzeri banka kartları ile alması denetlenir bir konu haline geldi. 

Büyük hacim ve operasyona sahip şubeleşmiş firmaların kendi iç denetim ve sistemsel takipleri açısından kredi kartı dışında ödeme alınması suistimale açık bir konu olmuştur. Araç kiralayan kişinin kredi kartından kira bedeli tahsil edildikten sonra ayrıca teminat bedeli tahsil edilir ya da provizyon alınır (tahsilat ya da provizyon konusu firmadan firmaya değişir).  Teminat alınması kiralama esnasında veya kiralama sona erdikten sonra oluşabilecek kira süre uzatımlarında, eksik yakıt bedellerinde, hgs ve otoyol geçişlerinden oluşan ücretlerde, trafik cezalarında ya da sigorta kapsamına alınamayan hasar durumlarında kiralayan firmaya bu bedellerin tahsilatı için kolaylık sağlar. Büyük firmalar eğer ek bir bedel oluşmamış ise teminat ya da provizyonu ortalama 7 gün içerisinde kredi kartınıza iade eder.
Bildiğim kurumsal firmalarda safekey yöntemiyle sanal pos üzerinden tahsilat yapılır dolayısıyla kart bilgilerinize ya da kişisel verilerinize çalışanlar sistem üzerinden erişemezler.
Ancak fiziksel pos kullanan daha küçük hacimli firmalar kart bilgilerinize ihtiyaç olabileceğini düşünerek bunları saklıyor da olabilir.
Genel olarak hem kiracı hem kiralayan kiralama esnasındaki yükümlülüklerini yerine getirmişse bu bedeller iade edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir