Araç Kiralamak İçin Neler Gerekli?

İlk kez araç kiralayacak kişilere ilk tavsiyemiz kurumsal bir firmayı tercih etmeleri yönündedir. Ancak kurumsal firmalardan araç kiralayabilmeniz için bazı kriterleri karşılıyor olmanız gerekir.

araç kiralamak için şartlar ile ilgili görsel sonucu

Yaş sınırı;Öncelikle bütün kurumsal firmalarda ilk şart yaşınızın minimum 21 olmasıdır. 21 yaş ekonomik grup araçlar için istenen bir şarttır, araç segmenti yükseldikçe kiralayan kişiye getirilen yaş sınırı da yükselir. 
Ehliyet süresi;Ekonomik bir aracı kiralamak için istenen ehliyet süresi minimum 1 yıldır ancak bu bazı firmalarda 2,3,5 yıla kadar artırılmıştır.
Kredi Kartı;
Yıllardır birçok kurumsal firma kredi kartı dışında ödeme kabul etmezdi, geçtiğimiz yıl yapılan yasal düzenleme ile tüm firmalara araç kiralama esnasında kredi kartı ile ödeme kabul etme zorunluluğu getirildi. Dolayısıyla araç kiralayacak kişinin kendisine ait bir kredi kartı ile ödeme yapması, teminat ya da bloke vermesi olmazsa olmazlardan biridir. Nakit ödeme alan, senet imzalatan firmalardan uzak durmanız tavsiyedir.
Sigorta için;aracı sadece kiralayan kişinin ve kiralama başlangıcında ek sürücü olarak tanımlı kişi ya da kişilerin dışında birinin kullanması tüm sigorta koşullarını geçersiz kılar. Siz siz olun kayıtlı sürücüler dışında aracınızı bir başkasına kullandırmayın. 
Teminat;Ödeme yönteminde bahsettiğimiz üzere firmanın her araç grubu için belirtmiş olduğu teminat bedelini kredi kartınızdan tahsil etmesi gerekiyor dolayısıyla kart limitleriniz bu duruma uygun olmalı.
Risk Notu;Bazı firmaların son yıllarda oluşan suistimal olaylarına karşılık aldığı önlemlerden bir tanesi de kiralama öncesi kiracının risk notuna bakmak oldu. Kiralama yapacağınız firma risk notuna bakıyor ise öncesinde mutlaka risk notunuzun uygun olup olmadığını firmadan teyit etmelisiniz aksi durumda aracı almaya gittiğinizde kötü sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir